Summerhill to wolność i odpowiedzialność za siebie i innych Demokratyczna społeczność naturalnie rozwija kompetencje społeczne Możliwość wyboru sprawia, że nauka staje się przyjemnością Każdy ma takie samo prawo do głosowania i wyrażania swojego zdania

Obecnie na świecie istnieje ponad 200 szkół demokratycznych i liczba ta stale rośnie. W ostatnich 10 latach najwięcej takich szkół powstało w Niemczech, Japonii, USA i Izraelu. Każda ze szkół ma swoją specyfikę i sposób działania wynikające głównie z lokalnej kultury. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę - traktują dzieci jako równoprawnych członków szkolnej społeczności.  Prezentujemy tu najbardziej znane ze szkół. 

Argentyna

Escuela de la Nueva Cultura La Cecilia http://www.lacecilia.org.ar

Australia

Currambena School http://www.currambena.nsw.edu.au 
Kinma Schoolwww.kinma.nsw.edu.au 
Blackall Range Independent School www.brischool.com.au 
Brisbane Independent School www.bis.org.au 
Maridahdi Early Childhood Community School www.maridahdi.com 
Hurstbridge Learning Coop www.hurstbridgelearningcoop.vic.edu.au

Austria

SchülerInnenschulewww.schuelerinnenschule.at 
Lernwerkstatt im Wasserschloss www.lernwerkstatt.ws

Belgia

Het Leerhuis www.leerhuisbrussel.be
Sudbury School Gent www.sudbury.be 

Dania

Den Demokratiske Skole www.dendemokratiskeskole.dk
Det frie Gymnasium www.detfri.dk 
Næstved Fri Skole http://www.naestved-fri-skole.dk/

Holandia

De Kampanje www.dekampanje.org
De Koers www.dekoers.org
MerKaBa Sudbury School www.merkabasudburyschool.com

Izrael

Hadera Democratic School www.democratics.org.il
Hod Hasharon Democratic School, Hod Hasharon http://www.hhds.org.il
Jerusalem Sudbury School www.jsudbury.com 
Kanaf Democratic School of Golan Heights www.kanaf.org.il 
Kehila Democratic School in Tel Aviv, Tel-Aviv, http://www.kehila.org.il
Merchav, Raanana, http://www.merchav-school.co.il
Shachaf Democratic School, Shoham, http://www.shachaf.org.il
The Democratic School of Ono Valley http://www.onodemocratic.com
The Keshet School, Zichron Yaakov, http://www.kehila.org.il
The Open Democratic School Jaffa, Tel-Aviv, http://www.merchav-school.co.il

Japonia

Democratic School Makkuro-Kurosuke www.geocities.jp/makkurohp/english.html
Free Space Tamariba www.tamariba.org
Learnnet Global School www.l-net.com
Nishinomiya Sudbury School www.nishinomiya-sud.com
Okinawa Sudbury School www.okinawa-ss.com
Shonan Sudbury School www.shonan-sudbury.org
Tokio Sudbury School www.tokyosudbury.com

Kanada

ALPHA Alternative School www.alphaschool.ca
Reach Sudbury School of Toronto www.reachsudbury.ca
Windsor House www.windsorhouseschool.org
Voyage Learning Community www.voyagecalgary.ca

Niemcy

Freie Grundschule Pfefferwerk www.freie-grundschule.de
Freie Montessorischule und Kinderhaus Berlin www.monte-berlin.de
Freie Naturschule im StadtGut www.freie-naturschule-pankow.de
Freie Schule Charl