Filmy o szkole Summerhill

O szkole Summerhill powstało wiele reportaży i filmów dokumentalnych przedstawiających zarówno zasady funkcjonowania szkolnej społeczności, jak i podejście do edukacji.

Reportaż TV Euronews o szkole Summerhill.


Summerhill – film fabularny oparty na faktach

Niezwykle wzruszający czteroczęściowy film fabularny o szkole Summerhill oparty na prawdziwych wydarzeniach. Film został wyemitowany przez stację CBBC. Przedstawia losy dwóch nowych uczniów. Ich adaptacja w szkole dobrze obrazuje jak działa szkoła i jakie wartości proponuje. Przedstawione zostały także wydarzenia związane z wizytacją nieprzychylnych szkole inspektorów OFSTED (urząd nadzoru szkół ministerstwa edukacji).

Summerhill – część 1.
Summerhill – część 2.
Summerhill – część 3.
Summerhill – część 4.

Inne filmy o Summerhill

Les Enfants de Summerhill – doc., France, 1997, 60 min.
Film opowiada historię szkoły i historie jej uczniów. Łączy archiwalne zdjęcia i nagrania ze szkoły z lat czterdziestych i sześćdziesiątych ze współczesnymi scenami, wywiadem z Neillem i fragmentami jego książek „Summerhill” i „Freedom, Not Licence”. Byli uczniowie Summerhill z kilku różnych pokoleń opowiadają o swoich doświadczeniach w szkole, wyrażają opinie dotyczące jej metod oraz omawiają swoje obecne kariery. 
W Polsce film był emitowany przez PlanetPlus jako Dzieci z Summerhill.

Imagine the school… Summerhill – doc., USA/UK, 2008, 68 min.
W 1997 r. nowy laburzystowski rząd Tony’ego Blaira podjął kroki w celu poprawy standardów w brytyjskiej edukacji. Jak na ironię, zagroziłoby to istnieniu szkoły Summerhill. Słynnej koedukacyjnej szkole z internatem założonej przez A.S. Neilla groziło zamknięcie, ponieważ odmówiła kompromisu w zakresie swojej edukacyjnej i społecznej filozofii pracy. Film ten, częściowo udokumentowany przez samych uczniów, śledzi losy dzieci w wieku od jedenastu do szesnastu lat, które dorastają i podejmują ważne decyzje dotyczące życia i edukacji, jednocześnie angażując się w prawną i polityczną walkę o ocalenie swojej szkoły.

CZYTAJ DALEJ >>>